Kayıt ol

Sign Up to our social questions and Answers Engine to ask questions, answer people’s questions, and connect with other people.

Giriş Yap

Login to our social questions & Answers Engine to ask questions answer people’s questions & connect with other people.

Parolanızı mı unuttunuz?

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

You must login to ask a question.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

SSD Disk nedir ? SSHD Disk nedir ? HDD Nedir?

1) SSD Disk Daha Hızlıdır

SSD diskler klasik bir diske göre 10 kat daha hızlıdır.Günümüzde normal bir masaüstü bilgisayar saniyede 90 MB dizüstü ise 50 MB veri okurken SSD saniyede 200 MB veri okuma kapasitesine sahiptir. Eğer bilgisayarınızda SSHD var ise saniyede 160 MB veri okuyabilir. SSD ve SSHD diskler arasında yapılan hız testlerine göre yaklaşık olarak 2 ile 6 saniye arasında fark bulunmaktadır.

2) SSD Disk Daha Az  Güç Harcar

SSD diskler SSHD ye oranla yaklaşık olarak 2 kat daha az güç harcarlar. Başlangıçta pek fazla fark yokmuş gibi görünse de aslında bu durum notebooklar için gerçekten çok önemlidir.

3)SSD Disk  Daha Hafiftir

2.5″ SSD boyutlarında olan bir disk yaklaşık olarak 2 kat  daha hafif olmaktadır. 3.5″ boyutlarındaki bir SSD ise yaklaşık olarak 10-15 kat daha hafif olmaktadır.

4)SSD Daha Güvenilir ve Daha Sağlamlardır

 

5)SSD Diskler Daha Az Isınırlar

SSD diskler yüksek çalışma performansların sıcaklıklarından etkilenmeden çalışmaya devam etme özelliklerine sahiptirler. SSHD ler ise normal bir SSD ye göre biraz daha fazla ısınma özelliğine sahip diyebiliriz.

6) SSD Diskten Daha Az Ses Çıkar

Bilindiği üzere HDD ler de ses sorunu var. SSD lerde ise ses sıfıra çok yakındır. SSHD lerde ise bu durum tam ortayı bulmakta. Neredeyse  hiç ses çıkmıyor ama bazen biraz gürültülü olabiliyor.  

7) SSD Disk  Daha Dayanıklıdır

Bazı Disk markaları kendi disklerine 2 ila 5 yıl arasında garanti sağlarlar. SSD lerde ise ömür boyu garanti hakkına sahiptir. Bunun nedeni ise markaların güveninden kaynaklanmaktadır. Sisteminizde elektriksel bir bozukluk olmadığı sürece ssd diskinizin ömür boyu garantili olduğunu bilebilirsiniz. Eğer bütün konuyu kısaca özetleyecek olursak; bütçenizi zorlamıyorsa ve performansa çok düşkünseniz terciğinizi kesinlikle SSD diske sahip Notebooklarda kullanmalı, bütçeniz kısıtlı ise ve performansa Çok az  düşkünseniz SSHD almanızı öneririz.

SSHD Disk nedir ?

Solid State Hybrid Drive; SSD disklerinin pahalı olması SSHD diskin oluşumunu başlatmıştır. 500 GB bir SSHD’nin sadece 8 GB bölümü gerçek anlamda SSD’dir. Bu 8 GB az gibi gelebilir, fakat bu 8 GB alan hızlı BOOT yapma, sık kullanılan programları daha hızı açmakta kullanılır. Diğer bölümlerini ise standart HDD oluşturur. Yapılan testler sonucu SSD çok az bir fark ile daha  hızlı olduğu tespit edilmiştir. fiyat ve performansın mükemmel birleşimi olan SSHD hem istediğiniz hıza yakın, hem de bütçenize zarar vermeyecektir.

Alttaki video’da SSD, HDD ve SSHD’lerin performans testini bulabilirsiniz.

Related Posts

Yazı Fontunun İsmi Ne?

DLL Hataları

Leave a comment