Kayıt ol

Sign Up to our social questions and Answers Engine to ask questions, answer people’s questions, and connect with other people.

Giriş Yap

Login to our social questions & Answers Engine to ask questions answer people’s questions & connect with other people.

Parolanızı mı unuttunuz?

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

You must login to ask a question.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Intel VT-x Nasıl Etkinleştirilir?

Modern CPU’lar, VirtualBox, VMware, Hyper-V ve diğer uygulamalarda oluşturulan sanal makineleri hızlandırmaya yardımcı olan donanım sanallaştırma özelliklerini içerir. Ancak bu özellikler varsayılan olarak her zaman etkin değildir.

Sanal makineler harika şeylerdir. Sanallaştırma uygulamalarıyla, tüm sanal bilgisayarı geçerli sisteminizdeki bir pencerede çalıştırabilirsiniz. Bu sanal makinede, farklı işletim sistemlerini çalıştırabilir , bir sanal alan ortamında uygulamaları test edebilir ve endişelenmeden özellikleri deneyebilirsiniz. Çalışmak için, bu sanal makine uygulamalarının modern CPU’larda yerleşik donanım hızlandırma özelliklerine ihtiyacı var. Intel CPU’ları için bu, Intel VT-x donanım ivmesi anlamına gelir. AMD işlemciler için, AMD-V donanım ivmesi anlamına gelir.

Bir noktada, VM uygulamalarınızda aşağıdaki gibi hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz:

  • VT-x / AMD-V donanım ivmesi sisteminizde mevcut değil
  • Bu ana bilgisayar Intel VT-x’i destekliyor, ancak Intel VT-x devre dışı
  • Bu bilgisayardaki işlemci Hyper-V ile uyumlu değil

İLGİLİ: UEFI Nedir ve BIOS’tan Ne Kadar Farklıdır?

Bu hatalar birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Birincisi, donanım hızlandırma özelliğinin devre dışı bırakılabileceği. Intel CPU’lu sistemlerde Intel VT-x özelliği bir BIOS veya UEFI ürün yazılımı ayarı ile devre dışı bırakılabilir . Aslında, yeni bilgisayarlarda genellikle varsayılan olarak devre dışıdır. AMD CPU’lu sistemlerde bu bir problem olmayacak. AMD-V özelliği her zaman etkindir, bu nedenle değiştirilecek BIOS veya UEFI ayarı yoktur.

Bu hataların ortaya çıkmasının diğer nedeni, Microsoft’un Hyper-V’sini zaten yüklediğinizde VMWare veya VirtualBox gibi bir sanallaştırma uygulaması kullanmaya çalışıyorsanız. Hyper-V bu donanım hızlandırma özelliklerini devraldı ve diğer sanallaştırma uygulamaları bunlara erişemiyor.

Öyleyse, bu sorunların nasıl çözüleceğine bir göz atalım.

Hyper-V’i Kaldırmayı Deneyin

Hyper-V kurulu ise açgözlülük kazanır ve diğer sanallaştırma uygulamalarının donanım hızlandırma özelliklerine erişmesine izin vermez. Bu daha sık Intel VT-x donanımıyla gerçekleşir, ancak zaman zaman AMD-V ile de olabilir. Bu durumda, sanallaştırma uygulamanızda, bilgisayarınızda etkin olmasına rağmen Intel VT-x’in (veya AMD-V) kullanılamamasına neden olan bir hata mesajı göreceksiniz.

İLGİLİ: Windows 10’un “İsteğe Bağlı Özellikleri” Ne Yapar ve Nasıl Açılıp Kapatılacağı

Bu sorunu çözmek için, sadece Hyper-V’yi kaldırmanız gerekir. Hyper-V isteğe bağlı bir Windows özelliğidir , bu nedenle kaldırmak normal bir uygulamayı kaldırmaktan biraz farklıdır. Denetim Masası> Program Kaldırma bölümüne gidin. “Programlar ve Özellikler” penceresinde, “Windows özelliklerini aç veya kapat” ı tıklayın.

“Windows Özellikleri” penceresinde, “Hyper-V” onay kutusunu temizleyin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Windows Hyper-V’yi kaldırmayı tamamladığında, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek ve daha sonra VirtualBox veya VMware kullanmayı tekrar deneyebilirsiniz.

Related Posts

Leave a comment